موقعیت جغرافیایی و مشخصات عمومی :

شهرستان آستارا در شمال غربی استان گیلان واقع شده، از شمال به رودخانه «آستارا چای» در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، از شرق به دریای خزر، از جنوب به شهرستان تالش و از غرب به استان اردبیل محدود می شود. این شهرستان در بین كوههای پوشیده از جنگل تالش و ساحل نیلگون دریای خزراست  .جاده كرانه دریای خزر از آستارا شروع وبه بندر امام خمینی ختم می شود وبخشی از این جاده كه از شهرستان آستارا می گذرد به لحاظ چشم اندازهای طبیعی بسیارزیبا و بی نظیر است. آستارا كلمه ای تالشی است كه تالشیان آنرا «هسته رو»یا «آسته رو»تلفظ  می كنند. اطلاق این نام به این شهر به این دلیل بوده كه سالها پیش در این ناحیه تپه های شنی، بركه ها، مردابها و نیزارهایی وجود داشته كه راه رفتن در آنها مستلزم احتیاط بوده و از این لحاظ آهسته رو یا آسته رو نامیده شده و به مرور زمان پس از آنكه عده ای از اطراف اردبیل و نواحی دیگر به این شهر مهاجرت نمودند و در آنجا مسكن گزیدند، آن را آستارا تلفظ نمودند. چنانكه از كتب تاریخی بر می آید منطقه آستارا تا زمان صفویه و به خصوص پیش از اسلام، از موقعیت خاصی برخوردار نبوده است و از ان به بعد است كه به سبب بسط تجارت و موقعیت نظامی، اهمیت پیدا می كند و در آن قلاع متعددی می سازند. از زمان صفویه تا زمان قاجاریه نام آستارا صرفاً به منطقه ای بین انزلی و ارس كه قسمتی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربایجان است اطلاق می شده است. در محل فعلی آستارا، دهی به نام دهنه كنار وجود داشت كه از زمان قاجاریه به بعد به سبب صدور كالا و آمد و شد  نظامیان و ارتباط میان آذربایجان و گیلان توسعه یافته است. آمد و شد بازرگانان و خارجیان و مسافرت تجار و ساكنین این شهر به نقاط مختلف روسیه و دیگر ممالك اروپایی سبب گردید تا تمدن جدید اروپا زودتر به این شهرستان رواج پیدا كند؛ به طوری كه همزمان با تأسیس دارالفنون در تهران، در آستارا نیز مدرسه ملی صادقیه افتتاح گردید و در سال 1300 نیز یك مدرسه دخترانه و همچنین یك كتابخانه و قرائتخانه دایر گردید. آستارا كه از آبادیهای قدیم گیلان بوده و به زبان تركی آذری تكلم می كنند،بعد از آذری زبانها ،اقوام گیلك و تالش بیشترین جمعیت شهرستان را تشكیل می دهند گفتنی است یكی از ویژگیهای معماری شهر آستارا بامهای سفالین وزیبایش است كه چهره ای متفاوت بدان بخشیده و به همین دلیل آن را شهر بامهای سفالی نیز نامیده اند.

تقسیمات شهرستانی:

مساحت این شهرستان معادل 334/385 کیلومتر مربع است و دارای 2 بخش وبه نامهای مرکزی و 4 دهستان با نام های ویرمونی، حیران، لوندویل و چلوند می باشد. و دارای 72 آبادی و دارای 2 شهر به نامهای  شهر آستار به عنوان مرکز شهرستان و شهر لوندویل می باشد.علاقمندان جهت اطلاعات بیشتردرخصوص این شهرستان می توانند به آدرس astara.gilan.ir  این شهرستان دارای 2بخش مراجعه فرمایند .

صنعت :
این شهرستان علی رغم قابلیت ها و توانمندی های قابل ملاحظه در زمینه های تجارت و صنایع پیشرفته دارد. شهرک صنعتی دراین شهرستان و و ترانزیت کالا، صادرات و واردات چمدانی (به كشورهای تازه استقلال یافته)فعالیت دارد.

کشاورزی و دامداری :
این شهرستان با توجه به شرایط ویژه اقلیمی از مناطق مستعد کشاورزی بشمار می آید واز فعالیتهای مهم مردم این شهرستان می باشد. از محصولات مهم كشاورزی آن می توان برنج، گندم، جو، ذرت، محصولات جالیزی و سبزیها را نام برد..سطح زیر كشت این شهرستان42958 هکتار كه شلتوک، سبزی و صیفی،مرکبات و میوه های دانه دار برداشت می شود. شهرستان آستارا بدلیل شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت نباتات علوفه ای و برخورداری از مراتع برای دامپروری نیزمستعد است. دراین شهرستان گوشت قرمز،گوشت مرغ ،شیرو تخم مرغ و عسل تولید می گرددو انواع مختلف ماهی پرورش وصید وخاویار تولید می گردد .از دیگر فعالیتهای اقتصادی شهرستان زنبورداری است كه از رونق زیادی برخوردار است و از لحاظ تعداد كندو در استان گیلان، بعد از تالش قرار دارد. وجود دریای خزر علاوه بر اینكه صید ماهی را رواج داده است موجب ایجاد کارخانجات صدف كوبی گردیده كه در آنها از صدف های اطراف ساحل، خوراك طیور تهیه می كنند.

گردشگری و جاذبه های توریستی:
شهرآستارا به شهر بام های سفالی نیز معروف بوده و از سر سبزی و طراوات خاصی برخوردار است چشم اندازهای زیبای ساحلی، و جاذبه های طبیعی و فرهنگی  جملگی شرایط خاص و مناسبی را برای توسعه صنعت توریسم فراهم نموده است. صنعت توریسم و جهانگردی نیز یكی از منابع اصلی درآمد منطقه می باشد.

فهرست جاذبه های طبیعی شهرستان آستارا:
1-باغ عباس آباد
2-منطقه ییلاقی حیران
3-آبگرم کوته کومه و علی راشی
4-مرداب استیل
5-طرح ساحلی صدف
6-آبشار لوندویل
7-حیات وحش
8-پارک جنگلی بی بی یانلو
9-تالاب استیل

فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی شهرستان آستارا:
1-بقعه شیخ محمود خیوی
2-امام زاده ابراهیم وامام زاده قاسم
3-مدرسه حکیم نظامی(شهید مرحبا)
4-مدرسه شهید مدنی


منبع: پرتال گیلان


آستارا نیوز
وبگاه تحلیلی خبری
درباره وبلاگ

وبگاه تحلیلی خبری آستارا نیوز را با هدف اطلاع رسانی و ارتباط شفاف با شهروندان آستارایی و گیلانی راه اندازی نمودیم. امید است تا همواره بتوانیم در امر اطلاع رسانی صداقت و شفافیت را در راس اهداف خبری خود قرار داده و مطالب را فارغ از تمایلات شخصی و گروهی به سمع و نظر شما بازدید کنندگان محترم برسانیم. بدیهی است که نظرات شما راهگشا و یاری رسان ما در انجام این امر خطیر خواهد بود.

مدیر وبلاگ : آستارا نیوز
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic